Müzayede Kuralları

1- BABİL AUCTİON bir müzayede şirketidir.

 

2- Müzayedemizde listelenen ürünler satıcılarına aittir. Şirketimiz sadece aracı konumundadır.

 

3- Müzayedeye internet sitesine kayıt olunarak, web sitesi üzerinden pey verilerek katılınabilir.  İnternet sitesi yoluyla kayıt yapılınca veya önceden yazılı veya telefonla kayıtlı pey verilince otomatik olarak bayrak numarası verilir.

 

4- Verilmiş olan peyler geri çekilmez, rakamı azaltılamaz.

 

5- İlan dilen ürünlerin açıklamaları bağlayıcı ve nihai değildir. Şirketimiz açıklamalar ve görseller konusunda imkanları dahilinde en detaylı ve gerçeğe en yakın bilgileri vermeye özen gösterir. Ancak satış işleminin gerçekleşmesinden sonra ürünlerin alıcı tarafından incelenmiş olduğu kabul edilir. Bu yüzden ürünlerin mümkünse yerinde incelemesi, mümkün değilse bizimle irtibata geçerek dikkatlice inceleme için yardım istemeleri önerilir.

 

6- Pey arttırma aralıkları: 

50₺'den 99₺'ye kadar - 5₺

100₺'den 249₺'ye kadar - 10₺

250₺'den 999₺'ye kadar - 25₺

1.000₺’den 2.499₺'ye kadar - 50₺

2.500₺’den 4.999₺’ye kadar - 100₺

5.000₺’den 9.999₺'ye kadar - 250₺

10.000₺'den 24.999₺'ye kadar - 500₺

25.000₺'den 99.999₺'ye kadar - 1.000₺

100.000₺'den 249.999₺'ye kadar - 2.500₺

250.000₺'den 999.999₺'ye kadar - 5.000₺

 

7- Komisyon oranı her müzayede için değişiklik göstermekte olup, ilgili müzayedeın duyurusunda komisyon oranı belirtilmektedir. Bu komisyon oranı hem alıcılar hem de satıcılar için geçerlidir.

8- Kazanılan ürünlerin bedelinin müzayede bitim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde ödeme yapılmaması halinde, satıcının hukuki yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Ödemeler nakit ve havale ile yapılabilir.

7 gün içinde ödemesi yapılan ürünler derhal kargolanır. Geç ödemede veya ödemesi yapılıp kargosu bekletilen ürünlerde iadeye ilişkin kurallar uygulanmaz. Yani ödemesini geç yapan veya ödediği ürünlerin kargosunun sonra yapılmasını isteyen üyelerimizin - satıcıların da mağdur olmaması için- iade hakkı bulunmamaktadır.

9- Katma Değer Vergisi ve diğer vergiler alıcılara aittir.

10- Müzayedelerde kazanılan ürünler, ödemesi yapıldıktan sonra alıcılara kargo yolu ile ulaştırılacaktır.

11- Kargo ücreti alıcı tarafından ödenecektir.

12- Müzayedede gerçekleşmiş olan satışlarla ilgili doğacak ihtilaflarda şirketin bilgisayar kayıtları, müzayede tutanakları ve ticari belge ve defterler münhasıran ve ayrıca yemin gerektirmeden kesin delil olarak kabul edilir.

13- Şirketimizin 5 farklı ürün için veya toplamda 2.000.-$’lik ürün için pey verenlerden referans isteme hakkı saklıdır.

14- Pey veren üyelerin, en yüksek limiti girmesi tavsiye edilmektedir. Üye tarafından verilen en yüksek teklif, üyenin en son rakamı olmak zorunda değildir. Otomatik pey yükseltme sistemine göre; bir başka üyeye ait alt rakamdaki pey, verilen peyi takip eder. Üye tarafından verilen peyin geçilmesi halinde üye e-mail ile bilgilendirilir.

Müzayedede açıkarttırmaya sunulan ürünlerin gerçek resimleri kullanılmakta olup, teknik sebeplerle bazen ürün ile açıklama arasında farklılık olabilmektedir. Bu durumda, fotoğraf değil ürün açıklaması esas alınacaktır.


15- Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş sayılırlar.

16- Uluslararası sertifikalı ürünlerde ve Haliyle olan ürünlerde iade kabul edilmez 

17- Sitemizden satışı yapılan ve ödemesi alınan konsinye ürünlerin satıcılara ödemesi müzayede tamamlanma tarihinden 15 gün sonra yapılır.


18- Müzayedelerimizde satılması için gönderilen ürünlerin, nasıl ve hangi müzayedede listeleneceği konusunda, satıcıların istek ve önerilerine dikkat edilmeye çalışılsa da, bunun mümkün olmadığı durumlarda, müzayede şirketimiz istediği şekil ve müzayedede ürünleri listeleme hakkına sahiptir. Ürün gönderen satıcılar, listelenmiş ürünlerde değişiklik yapılmasını veya ürünlerin listeden çıkarılmasını talep edemez.